Neden Karadağ?

Bu küçük olduğu kadar büyüleyici ülkede, İspanya'nın Akdeniz iklimini, İsviçre'nin dağ tepelerini, İtalya'nın göllerini, Türkiye'nin eşsiz koylarını ve Tunus'un egzotik kumsallarını bir arada bulacaksınız.

Karadağ / Montenegro, 2006 yılında Sırbistan-Karadağ'dan referandum ile ayrıldıktan sonra, 2008 yılında AB'ye üyelik başvurusu yapmış olan bir Avrupa ülkesidir. AB müzakerelerinin 2019 yılı boyunca devam etmesi ve tam üyeliğin 2021 yılında gerçekleşmesi beklenmektedir.

Karadağ / Montenegro'da oturum izni alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 26 Avrupa ülkesinden oluşan Schengen Bölgesinde serbest dolaşım hakkı kazanacaklardır.

Büyük bir hızla gelişmeye devam eden Karadağ / Montenegro, yatırımlarını ve turizm büyümesini de sürdürecektir.

Karadağ / Montenegro'da mülk satın almak önemli ve mantıklı bir yatırım olarak düşünülmelidir. Turizm potansiyeli Karadağ / Montenegro'yu yatırımcılar için mükemmel bir tercih haline getirmektedir.

Adriyatik Denizi'nin sonsuz maviliğinin güneyinde, Balkan Dağlarının tam kalbinde bulunan Karadağ / Montenegro, küçük olduğu kadar büyüleyici bir ülkedir. Tarihi ve kültürel açıdan zengin, pek çok farklı kültürü bir arada barındıran, rengarenk bir ülkedir.

Muhteşem doğası Karadağ / Montenegro'yu özel ve farklı kılar. Eşsiz kıyılarında uzanan yemyeşil dağlar nefesinizi keser.

Uzun süre Osmanlı Devleti himayesinde kalmış olan Karadağ (Montenegro), SSCB döneminde Yugoslavya’daki 6 cumhuriyetten biriydi. Yugoslavya’nın parçalanmasının ardından Sırbistan-Karadağ adını alan ülke, 2006 yılında yapılan referandum ile Sırbistan'dan ayrılmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir.

Bir Balkan ülkesi olan Karadağ / Montenegro'nun güneyinde Adriyatik Denizi, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek ve doğusunda Arnavutluk ile Kosova yer alır.

Karadağ / Montenegro'nun başkenti Podgorica'dır ve ülke, anayasasında "refah, demokratik ve çevreci bir ülke" olarak tanımlanır.

Bölgelere göre iklim farklılıkları gözlense de ülkenin genelinde Akdeniz iklimi hakimdir. Genel olarak ılıman bir iklimi olan ülkenin deniz turizmi oldukça canlıdır. Kıyılar ve dağlar ülkeye büyüleyici bir doğal güzellik katmaktadır.

Karadağ / Montenegro’da Sırplardan sonra en yaygın olan halk topluluğu Arnavutlardır. Ülkede farklı kültürlere sahip halklar bir arada uyum içinde yaşamaktadır ve farklı kültürler de son derece hoş karşılanmaktadır.

Ülkede Karadağca, Sırpça, Boşnakça, Arnavutlukça ve Hırvatça konuşulmaktadır.

Karadağ / Montenegro'da Yatırım Yapmak İçin 10 Neden

1. Avrupa’nın coğrafi olarak en ilgi çekici yerlerinden birisi olan Karadağ / Montenegro, hızla büyümeye devam etmektedir.

2. NATO ve WTO örgütleri üyesidir ve Avrupa Birliği ile yapılan görüşmeler bünyesinde, en geç 2021 senesinde AB Üyeliği olma vizesini almıştır.

3. Yüzde 9'luk Kurumlar Vergisi ile Avrupa’nın en düşük oranına sahip olan ülke,  uluslararası ticaret için de finansal bir cazibe merkezidir.

4. Politik olarak güvenilir ve stabil bir ülkedir.

5. Resmi para birimi € Euro’dur.

6. Ülkede bulunan tüm yabancılar, Karadağ / Montenegro vatandaşları ile aynı hukuksal haklara sahiptir.

7. Karadağ / Montenegro Devleti, ülkedeki yabancı yatırımlara önemli teşvikler vermektedir.

8. Karadağ / Montenegro, sadece yerel olarak değil, komşu ülkeleri ile birlikte de her türlü insani kaynağa sahiptir.

9. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye vizesiz çoklu giriş çıkışı serbesttir.

10. Yabancıların şirket kurması, çalışma ve oturma izni alması basit ve hızlı işlemler çerçevesinde mümkündür.

Bilgi Edinme Formu

TOP