Oturum İzni (Şirket Kurarak)

Karadağ / Montenegro'da Şirket Kurmak, Avrupa'da kalıcı oturum izni almanızın anahtarıdır.

5 yıl boyunca kesintisiz olarak çalışma ve oturma izin prosedürlerini yerine getirmeniz durumunda, kalıcı çalışma ve oturma izinlerini hak ederek, siz ve çocuklarınız hatta anne, babalarınız dahi Avrupa Birliği üyesi bir ülkede yaşama şansını bulabilir.

Karadağ / Montenegro’da şirket kurmanın avantajları:

Aylık işçi maliyetleri düşüktür
Şirketinizde dünya ülkelerindeki tüm firmalara fatura kesebilirsiniz
Şirket Kuruluşu sadece 4-8 iş günü sürer
Diğer Avrupa ülkelerinin aksine, Karadağ / Montenegro'da şirket kurma süreci çok hızlı ve oldukça uygun maliyetlerle tamamlanabilmektedir. Tek kişi veya ortaklı, Türkiye'deki "Limited Şirketi" denginde kuruluş gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir sermaye göstermenize de gerek yoktur, 1€ sermaye ile şirketinizi açabilirsiniz.

GEREKLİ BELGELER:

Pasaport fotokopisi
E-devletten alınan Adli Sicil Kaydı (Türkçe dilinde)
Muhasabecimize vereceğiniz Noterden vekaletname - Apostilli (Türkiye'de veya geldiğiniz zaman Karadağ'da yapılabilir)
Kurulacak şirket adı
Türkiye ikametgah adresi
Türkiye cep telefonu
Diploma ve transcript fotokopisi

Evraklarınızı teslim aldıktan sonra, ortalama 3 iş günü içerisinde şirket kurma ile ilgili tüm işlemlerinizi tamamlıyoruz. Üstelik bu işlemler sürerken Karadağ / Montenegro'da bulunmanıza da gerek yok; muhasebecimize vereceğiniz şirket kurma vekaletnamesi ile istediğiniz şirket adı ve ünvanı ile işlemlerinizi tamamlıyoruz ve dünyanın her yerine fatura kesebilir hale geliyorsunuz.

Karadağ'da KDV %21, gelir vergisi ise sadece %9'dur.

Kurulan şirketin sahibi ve ortakları, bu şirket üzerinden Karadağ/ Montenegro'da oturma ve çalışma izni alabiliyor. Eğer isterlerse kendileri üzerinden ailelerinin diğer bireylerine de oturma izni alabiliyorlar. Bunun için şirket kuruluşundan ortalama 5 gün sonra Karadağ / Montenegro'ya gelip parmak izi ve imza vererek başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru sırasında biz de yanınızda oluyor ve rehberlik ediyoruz. Başvuru tarihinden 3 hafta sonra oturma ve çalışma izni kartlarınız hazır hale geliyor ve adresinize postalanıyor.

Karadağ / Montenegro, açtığınız şirketinizin aktif olup olmadığı ile ilgilenmiyor. Yani şirketinizi kurup bir kenarda bekletmeniz size herhangi bir sorun yaratmıyor.

Ayrıca Karadağ / Montenegro'da yılda ne kadar süre kaldığınıza da bakmıyor, isterseniz Karadağ / Montenegro'ya hiç uğramayabilirsiniz. Şirketinize ait vergi borçları (eğer aktif bir şirket ise), sigorta ücretiniz ve muhasebe ücretiniz düzenli ödeniyorsa, Karadağ / Montenegro'da çalışma ve oturma izninizi sorunsuz yenileyebilirsiniz.

Şirketiniz kurulduktan sonra karşınıza çıkacak aylık masraflar, muhasebe ve sigorta ücretinden ibarettir.

Eğer defterlerinizin muhasebe kayıtlarını düzenli olarak biz tutarsak aktif olmayan bir şirket için aylık 100€ muhasebe ve kişi başı 40€ da sigorta ücreti masrafınız bulunmaktadır. Bunların haricinde kurduğunuz aktif olmayan şirketiniz ile ilgili herhangi bir masrafınız olmayacaktır.

Bu muhasebe işlemlerinin düzenli ve hatasız yapılması çok önemlidir.

KARADAĞ / MONTENEGRO'DA ŞİRKET KURMANIN AVANTAJLARI

Karadağ/Montenegro’da Kurmuş olduğunuz şirketle dünyanın her yerine fatura kesebilirsiniz.
Karadağ/Montenegro Avrupa Birliği'ne üyeliğe hak kazandıktan sonra, AB ülkelerine Montenegro üzerinden yapacağınız girişlerde vizesiz seyahat, serbest giriş, serbest ticaret, serbest oturum ve serbest çalışma hakkı kazanırsınız.
Söz konusu kuruluş avantajları Karadağ/Montenegro AB üyesi olduğu zaman ortadan kalkacaktır. Yani Karadağ/Montenegro Avrupa birliğine üyeliğe hak kazandıktan sonra bu kadar kolay bir şekilde şirket kurmak, oturum ve çalışma izni almak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle gerek gayrimenkul gerekse şirket kurulumu için avantajlı konumda olmak için Karadağ/Montenegro Avrupa birliğine girmeden önce işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.
Şirketi kurduktan sonra oturum ve çalışma izinleriniz için Karadağ/Montenegro’da yaşama mecburiyeti ve minimum kalma süresi şartı yoktur.
Dünya çapında %9 kurumlar vergisi ile iş yapabilme olanağına sahip olursunuz.
Daimi oturum için 5 yıllık bir süre her yıl Karadağ/Montenegro’da oturum izninizi düzenli yenilerseniz, daha sonra herhangi bir ödeme yapmadan Karadağ/Montenegro’da daimi oturma izni hakkına sahip olursunuz.
Bu kapsamda çalışma ve oturum izinlerinize eş ve 18 yaş altı çocuklarınız ile birlikte anne ve babanızın da oturum izinlerini dahil edebilirsiniz.
Karadağ/Montenegro, AB, EFTA, CEFTA ülkeleri ile Türkiye, Rusya ve Ukrayna ile Serbest Ticaret Anlaşmaları imzalamıştır.
Standard & Poor’s tarafından derecelendirilen kredi değerlendirme notu BB iken ,Moody’s tarafından derecelendirilen kredi değerlendirme notu ise Baa1 seviyesindedir.
Karadağ/Montenegro’da yabancıların kurduğu şirketler, Karadağ/Montenegro vatandaşları ile eşit haklara sahiptir.
Karadağ/Montenegro’da Gayrimenkul alım vergisi ile yüzde 3 tür.
Karadağ/Montenegro’da 60 civarı farklı sektörde şirket kurup iş yapmanız mümkün.
Karadağ/Montenegro bürokrasinin en az olduğu ülkelerden biridir.
Karadağ/Montenegro’dan Avrupa’nın merkezlerine ulaşımı sadece birkaç saat.
Karadağ/Montenegro (Karadağ), Yılda 6 milyona yakın turist ağırlamaktadır.
NATO üyesi olan Karadağ / Montenegro, toprak bütünlüğünü uluslararası güvence altına almıştır.

Bilgi Edinme Formu

TOP